Ilustracja a może grafika najlepsza na stronę www

Praktycznie każda strona w sieci posiada jakiś element graficzny. Nic dziwnego, w końcu sam tekst potrafi znudzić odbiorcę po pierwszych dziesięciu słowach. Odpowiednio dobrane elementy wizualne mogą poprawić widoczność strony w wyszukiwarce. Które rozwiązanie będzie lepsze: ilustracja a może grafika najlepsza na stronę www musi się charakteryzować pewnymi cechami, inaczej nie tylko spowolni stronę, ale także zniechęci do jej odwiedzania, spowalniając tym samym ruch…

jaka będzie grafika najlepsza na stronę www

Grafika najlepsza na stronę www – czyli właściwie co?

Myśląc o tym, jaka grafika najlepsza na stronę www, kierujemy uwagę na obraz czy zestaw obrazów, który pozwoli na wyeksponowanie danych treści, a jednocześnie zapewni lepszy ruch na stronie i pozycje w wyszukiwarce. Mając na uwadze kilka podstawowych kwestii, każdy obraz można uczynić idealnym…

Rodzaje treści graficznych na stronie

Wizualna część strony jest tak samo ważna, jak treści tekstowe i nie należy o tym zapominać. Zamiast jednak pytać: ilustracja czy grafika najlepsza na stronę www? Lepiej przyjrzeć się rodzajom treści wizualnych, gdyż jak się okazuje jedna z drugą ma dużo wspólnego. Otóż na treści wizualne na stronie mówi się po prostu ”grafiki” a ilustracja jest jedną z ich form, czyli grafiką ilustracyjną. Wracają zatem do rodzajów treści wizualnych, możemy wymienić następujące:

  • wspomniane już ilustracje, czyli najpopularniejszy typ grafik wykorzystywanych w internecie, do którego stworzenia wystarczy darmowy kreator. To nic innego jak swego rodzaju rysunki,
  • zdjęcia, czyli najłatwiejszy sposób na oprawę wizualną strony,
  • infografiki, czyli przekaz słowny wzbogacony o formę wizualną, która łatwiej wytłumaczyć zawiłą treść,
  • kolaże, czyli łączenie w jedną całość kilku różnych typów grafik.

Wektorowa czy rastrowa grafika – najlepsza na stronę www to?

Z technicznego punktu widzenia rozróżniamy jeszcze dwa typy grafik:

  • grafikę wektorową, w której mamy do czynienia z konkretnych kształtów: krzywych, linii itd.,
  • grafikę rastrową, która to z kolei odnosi się do obrazów bitmapowych, które możemy zaobserwować podczas powiększania grafiki w postaci charakterystycznych punktów, zwanych pikselami.

Obrazy rastrowe są bogate w detale, świetnie sprawdzają się w przypadku zdjęć, jednak ich skalowanie a właściwie powiększanie skutkuje utrata jakości. Natomiast w przypadku obrazów wektorowych tego typu przypadłość nie występuje i w żaden sposób nie tracimy na ich jakości. Grafika wektorowa sprawdza się np. w przypadku loga, które powinno prezentować się jak najlepiej.

jaka grafika najlepsza na stronę www

Cechy grafiki idealnej

Nadal zastanawiasz się, jaka grafika najlepsza na stronę www? Dowiedz się zatem, czym powinna charakteryzować się grafika, aby przynieść maksimum korzyści zarówno właścicielowi strony, jak i osobom ją odwiedzającym. Najlepsza grafika powinna charakteryzować się rozszerzeniem zgodnym z przeznaczeniem obrazu – wspomniane już logo to SVG, natomiast zdjęcia jako popularne JPEG lub PNG.

Każdy obraz powinien mieć możliwie jak najlepszą rozdzielczość, jednocześnie jednak należy go skompresować, czyli zmniejszyć jego objętość, inaczej strasznie spowolni stronę i prawdopodobnie nawet się nie otworzy… Nie zapominajmy również o podpisaniu każdej grafiki, co nie tylko ułatwi dotarcie do niej odbiorcy, ale również wpłynie na jej dobrą widoczność dla robotów indeksujących i w rezultacie podniesie pozycję strony w wyszukiwarce.

Gdzie znaleźć darmowe treści graficzne?

Wbrew pozorom w przestrzeni wirtualnej jest dużo miejsc, gdzie możemy znaleźć całkowicie darmowe grafiki oraz zdjęcia. Nazywają się one bankami zdjęć i często oferują również komercyjne użycie pobranych plików. Nie każdy bowiem posiada odpowiedni sprzęt i umiejętności, nie każdy też chce i ma czas, by zajmować się samodzielnym tworzeniem grafik. Minusem darmowych grafik jest fakt, że może je ściągnąć każdy i także umieścić na swojej stronie internetowej. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego grafika lub firmy, którzy to stworzą dla nas treści wizualne. Świetnie sprawdza się to wówczas, gdy potrzebujemy np. logo.

Grafika najlepsza na stronę www — podsumowanie

Odpowiednia grafika, która zamierzamy umieścić na stronie internetowej powinna mieć przede wszystkim właściwy format oraz wagę. Możemy skorzystać z darmowych banków zdjęć i pobrać interesującą nas grafikę całkowicie za darmo lub wykorzystać dostępne narzędzia, dzięki którym także nie ponosząc kosztów finansowych w prosty i intuicyjny sposób stworzymy własne, oryginalne grafiki na stronę.

Do najpopularniejszych tego typu programów należą: Canva czy Piktochart. Jeśli zatem wciąż zastanawiamy się, czy grafika na stronie internetowej ma znaczenie, pora powiedzieć to jasno: to nie tylko ładny obrazek, chociaż estetyka także odgrywa tu dużą rolę, ale także skuteczniejszy sposób na zwrócenie uwagi odbiorcy i zatrzymanie go na dłużej na stronie oraz – poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *